Facebook link Youtube link LinkedIn link
pl
2017-04-25

Exalo Drilling S.A. partnerem filmu Wydarzenia Zielonogórskie 1960

30 maja 1960 roku w Zielonej Górze odbył się jeden z największych protestów okresu PRL przeciwko ówczesnej władzy. W ślad za decyzją o eksmisji Domu Katolickiego, będącego centrum życia religijnego i kulturalnego miasta, do jego obrony stanęło 5 tysięcy Zielonogórzan. W wyniku zamieszek oraz walk z oddziałami milicji obywatelskiej i ZOMO, przed sądem stanęło kilkudziesięciu Zielonogórzan, a wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia miasta.

Wydarzenia Zielonogórskie zostały na wiele lat wymazane z kart historii, a ludzi poddano represjom i zmuszono do milczenia.  Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, IPN, zielonogórskiego archiwum oraz lubuskich mediów podjęto próbę przypomnienia i uhonorowania bohaterów 30 maja 1960 roku.

Zbliżające się obchody rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich inicjatywą mediów zrzeszonych w ramach Polskiej Press Grupy zostały objęte szeregiem działań upamiętniających  zielonogórską historię, w postaci okolicznościowych publikacji oraz internetowego serwisu specjalnego. Elementem flagowym stał się jednak film dokumentalny poświęcony Wydarzeniom Zielonogórskim, który zostanie wyświetlony podczas uroczystości rocznicowych w dniu 28. maja 2017.

W ramach prowadzonych działań CSR mających na celu wspieranie kultury i historii Ziemi Lubuskiej, Exalo Drilling S.A. nawiązało współpracę z Polską Grupą Press, stając się partnerem filmu oraz publikacji rocznicowych Wydarzeń Zielonogórskich 1960. Przygotowany przez Gazetę Lubuską dokument będzie wyemitowany we wszystkich serwisach internetowych dzienników regionalnych Polska Press oraz antenie TVP Historia.

Więcej informacji na stronie: http://plus.gazetalubuska.pl/w/wydarzenia-zielonogorskie/